Skandal Karikatür! Gazzelilerin Kıtlıkla Mücadelesiyle Dalga Geçtiler

İsrail’in soykırımı gölgesinde Ramazan ayına giren Gazzeliler, kıtlıkla mücadele ediyor. Gazze Şeridi’nde Müslümanların kutsal ayı Ramazanı konu edindiği ırkçı karikatürü tepki çekti.

Corinne Rey tarafından Liberation gazetesi için çizilen karikatür tartışmalara sebep oldu. İsrail’in soykırımı gölgesinde Ramazan ayına giren Gazzeliler, kıtlıkla mücadele ediyor.

Skandal karikatürde, İsrail ordusu tarafından bombalanan bir binanın enkazı altında kalan bir kişinin eli de yer alıyor. Karikatürde, iftar vaktinin gelmemesi nedeniyle bir Filistinli kadının, açlıktan dolayı zor durumda olan bir adamın yanına gitmek üzereyken, kemikleri çıplak fareleri yakalamaya çalışan öfkeli bir adamın yolunu kesmesi ve onu durdurmaya çalışması tasvir edildi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Sosyal medya kullanıcıları, her gün onlarca çocuğun İsrail’in zorla aç bırakması nedeniyle hayatını kaybettiği Gazze’de yaşanan insani dramı dalga konusu haline getiren karikatürü yoğun şekilde eleştirdi.

Bazı kullanıcılar karikatürün “Fransa’da İslam karşıtlığının” bir örneği olduğunu dile getirirken, bir grup da benzer bir karikatürün Ukrayna halkı için asla yapılamayacağını belirterek Batı’yı ikiyüzlülükle suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x